Lokalizacja
Miasto Drawsko Pomorskie
Opis projektu
Projekt zakłada sfinansowanie z budżetu miasta zabiegów sterylizacji zwierząt – psów i kotów posiadających właścicieli (opiekunów) zamieszkujących.Drawsko Pomorskie jak i większość miast w Polsce boryka się z problemem bezdomności zwierząt. Powodem takiej sytuacji jest nagminne ich rozmnażanie . Niechciane szczenięta i kocięta które nie znajdują domów są porzucane lub oddawane do schronisk Niektóre z nich pozbawiane są życia w niehumanitarny sposób w zaciszu domowych komórek. Jedynym skutecznym sposobem ograniczenia nadpopulacji zwierząt jest ich sterylizacja i kastracja - najbardziej skuteczna i humanitarna metoda ograniczenia populacji. Akcja sterylizacji i kastracji będzie prowadzona w wybranych gabinetach weterynaryjnych ( wskazane, aby były to gabinety rekomendowane i współpracujące z organizacjami pro zwierzęcymi).Po okazaniu dowodu osobistego oraz dokumentów potwierdzających własność zwierzęcia wszelkich formalności dokonają w gabinecie.
W przypadku kotów wolnożyjących konieczna jest rejestracja jako opiekun kotów w referacie rolnictwa i ochrony środowiska. Procedury powinny być uproszczone i przyjazne dla mieszkańców.Maja zachęcać a nie działać odstraszająco. Gabinety weterynaryjne będą prowadziły dokumentację prowadzonych zabiegów.) Akcję sterylizacji poprzedzać będzie akcja informująca (broszurowa , ulotkowa, plakatowa, bilbordową ) mająca na celu uświadomienie mieszkańcom czym jest sterylizacja, jakie niesie korzyści, i obalająca mit nt. zabiegu narosłe od wielu lat . Akcja informacyjna ma na celu poinformowanie mieszkańców miasta o możliwości darmowego wykonania zabiegu. Efekty realizacji projektu to: 1. Znacząca poprawa dobrostanu zwierząt bezdomnych przebywających w schroniskach poprzez radykalne ich zmniejszenie . Zmniejszy się napływ psów i kotów bezdomnych do schroniska i pod opiekę stowarzyszeń i fundacji Akcja ma na celu likwidację problemu bezdomności zwierząt 2. Zwiększenie szans adopcyjnych zwierząt przebywających w schronisku oraz pod opieką stowarzyszeń i fundacji 3. `Zmniejszenie nakładów z budżetu miasta na schronisko dla bezdomnych zwierząt, 4. Edukacja społeczna całej społeczności miasta nt. zapobiegania bezdomności Poprawa wizerunku miasta i jego włodarzy na tle innych miast za pionierskie, radykalne i humanitarne rozwiązanie problemu nadpopulacji bezdomnych zwierząt.
Planujemy postawienie trzech tablic informacyjnych w mieście informującym o akcji wraz z kilkoma przydatnymi informacjami. Lokalizacje to skwerek przy placu Elizy Orzeszkowej,teren zielony na ulicy Złocienieckiej przy sklepie Dino oraz pas zielony przy cmentarzu od strony ulicy Grottgera.
Dofinansowanie obejmuję zabieg oraz opiekę około zabiegowa .
Wstępny wykaz kosztów obejmuje:
-kastracja kotki 240 zł
-kastracja kota 140 zł
-kastracja psa 240-420 zł
- kastracja suki 300-550 zł
Koszty kastracji psów uzależnione są od wagi zwierzęcia.
Akcja promocyjna: druk plakatów oraz tablicę informacyjne 3000 zł
Termin realizacji
01.01.2023-31.12.2023 r.
Uzasadnienie realizacji zadania
Liczne analizy pokazują, że kastracja, sterylizacja i czipowanie psów i kotów właścicielskich jest jedyną skuteczną i humanitarną metodą zapobiegania bezdomności zwierząt, której głównymi przyczynami są: niekontrolowane rozmnażanie, porzucanie zwierząt oraz ucieczki.
Miasta i gminy w Polsce, gdzie została wprowadzona metoda ograniczenia i zapobiegania bezdomności poprzez całkowite finansowanie zabiegów sterylizacji i kastracji zwierząt domowych, zminimalizowały lub wyeliminowany problem bezdomności.*
Choć wydawać się może, że wydatki na sterylizację i czipowanie zwierząt właścicielskich są wysokie, to patrząc długofalowo jest to niezwykle racjonalny i ekonomicznie uzasadniony sposób zarządzania środkami podatników. Sterylizacja i kastracja zwierząt włąscicielskich przynosi w perspektywie kilku lat radykalny, sięgający 50-70% spadek zwierząt bezdomnych i tym samym ograniczenie wydatkowania środków na utrzymanie schronisk.