Opis projektu
Projekt "Promocja folkloru drawskiego z Zespołem Pieśni i Tańca Diabaz" przede wszystkim ma na celu wypromowanie folkloru drawskiego wśród mieszkańców gminy. Pokazanie im, iż powstało wspólne dobro kulturalne, które cały czas należy rozwijać, pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom. Ma również na celu pozyskanie nowych członków zespołu tak aby uratować dorobek 50-cio lecia ZPiT Diabaz przed jego upadkiem i zakończeniem działalności. Chcemy przybliżyć mieszkańcom 50-cio letnią działalności ZPiT Diabaz oraz nowo tworzonego folkloru drawskiego, jak i pozostałych regionów kulturowych Polski ważnych dla zrozumienia kulturowego kodu naszego kraju. Promocja ma na celu przybliżyć mieszkańców do tańców, strojów, piosenek, muzyki "Suity Drawskiej" oraz innych regionów kulturowych Polski będziemy jednocześnie zachęcać Ich do tworzenia naszego wspólnego (neo)folkloru drawskiego. Swoim działaniem chcemy zachęcić przede wszystkim młodzież i osoby dorosłe do otwarcia się na piękno Naszej kultury ludowej i wstąpienie do Zespołu Pieśni i Tańca Diabaz. Każdej promocji towarzyszyć będzie pogawędka opisująca specyfikę danego regionu. Zostaną zaprezentowane stroje ludowe, muzyka, pieśni, zabawy z danego obszaru. W trakcie promocji odbiorcy projektu będą brali czynny udział w zabawie, nauczą się wybranych figur tanecznych z każdego regionu, a przede wszystkim poznają całą "Suitę Drawską". Będą mogli przebrać się w strój ludowy i spróbować swoich sił w aby wykonać nadruk z unikalnym haftem drawskim na torbie bawełnianej. Uczestnicy projektu nabędą umiejętności własnoręcznego wykonania korali ludowych. Przybliżymy mieszkańcom gminy folklor z różnych regionów Polski rozumiany jako dziedzictwo narodowe. Zwrócimy uwagę, że folklor ma duży wpływ na współczesne życie codzienne, dając nam inspiracje w modzie, muzyce, kulinariach, aranżacjach. Prezentacje będą przygotowywane i realizowane przez członków Stowarzyszenia Artystycznego Diabaz. Dodatkowo dystrybucja bawełnianych toreb w liczbie 600 sztuk pozwoli zredukować ilość kupowanych przez mieszkańców gminy toreb foliowych. Na potrzeby projektu zakładamy zakup materiałów do uszycia po 7 kompletów damskich i męskich kostiumów drawskich i ich wyhaftowania. Zakup elementów kostiumów takich jak buty, kapelusze itp. Chcemy żeby prace krawieckie i hafciarskie zostały wykonane przez miejscowe krawcowe co dodatkowo zaangażuje społeczność lokalną w działaniu. Chcielibyśmy aby jedna para strojów znajdowała się w Urzędzie Miejskim, tak aby mogły być wykorzystywane w trakcie uroczystych sesji czy świąt państwowych przez burmistrza czy członków rady. Finałem zadania będzie prezentacja mieszkańców w strojach pochodzących z projektu, którzy włączą się w obchody 50-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Diabaz w listopadzie 2025r.
Miejsce realizacji projektu
Projekt zakłada promocję folkloru drawskiego wśród mieszkańców gminy Drawsko Pomorskie w pięciu miejscowościach położonych na jej terenie, tj. w Drawsku Pomorskim (sala baletowa w kinie Drawa); Zarańsko, Suliszewo, Gudowo, Mielenko Drawskie (świetlice wiejskie).
Przewidywany termin realizacji
13.01.2025r. do 31.12.2025r.
Uzasadnienie realizacji zadania
Celem głównym jest promocja drawskiego folkloru z jego muzyką, tańcami, strojami i unikalnym haftem jak również zachęcenie grupy mieszkańców do działalności w ZPiT Diabaz tak, żeby zespół mógł przetrwać kolejne 50 lat. Okres związany z pandemią Covid i prawie 2 letnim zamknięciem doprowadził do stanu, że w Diabazie pozostały tylko 2 pary taneczne. Chcemy pomóc Ośrodkowi Kultury odbudować zespół i przygotować go do obchodów 50 lecia swojego istnienia, które przypadają w 2025 roku. Zauważamy, iż działania Ośrodka wycelowane w dzieci w wieku 5 do 12 lat spotkały się z dużym zainteresowaniem odbiorców. Teraz czas na skierowanie działań do młodzieży, dorosłych i seniorów. Diabaz zawsze był wizytówką Miasta jak i Gminy Drawsko Pomorskie. Sławił je w regionie, kraju jak i zagranicą. Zaprzepaszczenie takiego dorobku i potencjału jest niedopuszczalne z uwagi na wyjątkowy charakter zespołu. Realizacja naszego projektu wpłynie pozytywnie na mieszkańców biorących udział w różnych wydarzeniach kulturowych, w których prezentować się będzie ZPiT Diabaz, a także pozwoli w dalszym ciągu godnie reprezentować Miasto i Gminę. W tym przypadku właściwymi zadaniami własnymi gminy jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w tym: edukacji publicznej; kultury; polityki senioralnej; wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym tworzenia warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej; promocji gminy; współpracy i działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.