Opis projektu
Założeniem projektu jest budowa miniatury układu słonecznego w rekreacyjnej części Drawska (plac przy stadionie). Poszczególne ciała niebieskie (Słońce, planety i Księżyc) zostaną odzwierciedlone w postaci głazów i umieszczone zgodnie ze spadkiem terenu. Zaprojektowane przez Sonię Mikołajczyk symbole zostaną wygrawerowane przez kamieniarza. Zwieńczeniem układu będzie stanowisko obserwacyjne wraz z tablicą informacyjną, umożliwiająca zapoznanie się z informacjami dotyczącymi układu słonecznego oraz obserwację skalnego układu. Stanowisko obserwacyjne będzie wyposażone w podjazd, schody i regulowane siedzisko. Estetycznym dodatkiem do projektu będzie system podświetlający planety na umownie przyjęte kolory (Neptun - niebieski, Mars - czerwony, Ziemia - zielony, Słońce - żółty). Koniecznością jest również zakup i montaż monitoringu by zadbać o bezpieczeństwo.
Układ słoneczny ma potencja by stać się miejscem spotkań dla uczniów różnych szkół i przedszkoli i zachęcić młodych naukowców do samodzielnego poszerzania wiedzy. Estetyczne walory projektu urozmaicą otoczenie i uczynią je atrakcyjnym miejscem również dla turystów. Co więcej, projekt ma potencjał dalszego rozwoju, może na przykład obejmować w przyszłości cykl spotkań z popularyzatorami astrofizyki, takimi jak Karol Wójcicki, który zainteresuje zarówno młodych, jak i starszych mieszkańców.
Pomysłodawcą projektu jest m.in. Eugeniusz Piecewicz, a projekt próbowało realizować Stowarzyszenie Przyjaciół Drawska „Meander” w roku 2016 i poczyniło już pewne kroki. Stąd też wszelkie dokumenty techniczne, projekt graficzny w złącznikach, które jednak trzeba zaktualizować do stanu obecnego. Na wyznaczonej działce umieszczone są już głazy. Projekt jest wart zrealizowania.
1. Aktualizacja projektu
2. Prace ziemne
3. Prace elektryczne
4. Osadzenie kamieni i prace kamieniarza-grawera mające na celu naniesienie na kamieniu projektów graficznych
5. Wykonanie stanowiska obserwacyjnego
6. Tablica informacyjna i komunikacja wizualna
7. Zakup monitoringu
8. Akcja informacyjno - promocyjna dotycząca inicjatywy oraz cykliczna fotorelacja z postępów prac budowlanych
Miejsce realizacji projektu
Działka nr 15/1 w obrębie 0017, własność Gminy Drawsko Pomorskie (mapa w załączniku)
Przewidywany termin realizacji
01.01.2025-28.08.2025
Uzasadnienie realizacji zadania
Celem projektu jest zagospodarowanie lokalnej przestrzeni publicznej, aby poprawić jej estetykę oraz zwiększyć znajomość podstawowej wiedzy o astronomii wśród mieszkańców Drawska. Projekt ma zainteresować dzieci, młodzież i dorosłych tematyką astronomii oraz wzbogacić lokalną społeczność o unikalny układ edukacyjny.
Projekt będzie atrakcyjny dla turystów i poprawi estetykę otoczenia. Jego potencjał edukacyjny i estetyczny przyniesie długotrwałe korzyści, które na stałe wpiszą się w lokalną przestrzeń. W historii Drawska Pomorskiego nie było podobnego projektu, co czyni go innowacyjnym i wartościowym dla estetyki lokalnej przestrzeni.
Budowa układu może obejmować cykl spotkań z popularyzatorami astrofizyki, takimi jak Karol Wójcicki, który zainteresuje zarówno młodych, jak i starszych mieszkańców. Będzie to również miejsce spotkań dla uczniów różnych szkół i przedszkoli, co zachęci młodych naukowców do samodzielnego poszerzania wiedzy. Estetyczne walory projektu urozmaicą otoczenie i uczynią je atrakcyjnym miejscem dla turystów.